Szczegóły współpracy

1. Akompaniament
Najczęściej zdarza mi się współpracować z organistą w parafii, w której odbywa się ślub. Wówczas proszę Państwa o kontakt telefoniczny do organisty/organistki i to z nim indywidualnie ustalam kwestię kolejności utworów, tonacji i innych szczegółów muzycznych (oczywiście po wcześniejszym uwzględnieniu tych kwestii z Młodą Parą). Umawiam się wtedy również na wcześniejszą próbę przed samym ślubem. Działam też w zespole z zaufanymi instrumentalistami (skrzypce, organy), z którymi mam stały kontakt i którym ufam. W razie potrzeby jestem też w stanie stworzyć partyturę dla akompaniatora.

2. Utwory
Wybór utworów zależy przede wszystkim od Państwa upodobań. Zdarza się czasem, że repertuar musi być wcześniej uzgadniany z księdzem proboszczem lub organistą w danej parafii, ze względu na to, że nie wszystkie utwory mogą zostać zaakceptowane. Zawsze należy więc uwzględnić te kwestie. Warto dopasować dany utwór do konkretnego momentu mszy. Powinni Państwo sugerować się tekstem pieśni.

Pieśni do Maryi: polecane są jako utwory na rozpoczęcie mszy, na ofiarowanie oraz na zakończenie
Pieśni z tekstem o miłości do bliźniego i Boga: polecane są jako utwory na rozpoczęcie mszy, na podpisywanie dokumentów, czasem na ofiarowanie oraz na zakończenie
Pieśni klasyczne (np. „Ave Verum” Mozarta): polecane są jako utwory na każdy moment mszy, szczególnie na komunię
Pieśni rozrywkowe i z tekstem świeckim (np. „O mamo, Ty czuwałaś”): polecane są jako utwory po zakończeniu mszy, po błogosławieństwie

Szczegółowy repertuar znajdą Państwo TUTAJ. Natomiast wszystkie moje nagrania dostępne są TUTAJ.

3. Momenty mszy

Przy opracowywaniu repertuaru oprawy muzycznej mszy świętej zalecam wybór 4-5 pieśni (nie licząc ewentualnego psalmu).

I. Na wejście / na rozpoczęcie mszy *
II. Podpisywanie dokumentów (o ile następuje podczas mszy!)
III. Ofiarowanie
IV. Komunia / dziękczynienie *
V. Zakończenie mszy po błogosławieństwie / wyjście *

* momenty zaznaczone gwiazdki często na siebie nachodzą. Zależnie od długości mszy, liczby gości i pozostałych czynników w tych momentach śpiewa się jedną lub dwie pieśni.

4. Próba
Próba generalna w większości przypadków odbywa się w dniu ślubu. Nie muszą się Państwo martwić o to, że coś będzie „niedograne”. Moje kilkuletnie doświadczenie w tym zakresie wykazało, że muzycy bez problemu odnajdują nić porozumienia, zwłaszcza, że zawsze przywożę ze sobą komplet nut dla akompaniatora. Jeśli jednak z jakichś względów próba w dniu ślubu jest niemożliwa, wówczas w bliżej położonych miejscowościach umawiam się po prostu na próbę w innym dniu.

4. Dojazd
Dojeżdżam tylko na terenie Górnego Śląska.

 

Współpraca z zespołem:

 

Śpiewny Ślub - wokalistka Śląsk